H.K.H. Kronprinsessan / kungahuset.se |
Dzisiaj dwór królewski ogłosił utworzenie pierwszej fundacji imienia księżniczki Estelle. Celem działalności Prinsessan Estelles kulturstiftelse jest promowanie działalności kulturalnej w Szwecji.
Na tę chwilę fundacja koncentruje się na kontynuacji wystawy czasowej rzeźb w Kungl. Djurgården w lecie 2020. Dzięki tej inicjatywie rodzice księżniczki chcą podkreślić znaczenie sztuki i kultury dla otwartego i nowoczesnego społeczeństwa.
Chcemy udostępnić sztukę współczesną, a wystawa rzeźb na Djurgården jest idealna do rozpoczęcia pracy fundacji. Jest to otwarta przestrzeń, która jest łatwa do odwiedzenia, nie są pobierane opłaty za wstęp i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Mamy nadzieję, że doświadczenia związane ze sztuką doprowadzą do wielu nieoczekiwanych rozmów i ogólnie większego zainteresowania kulturą, mówi dyrektor zarządzający fundacji, Sara Sandström Nilsson. Fundacja opiera się również na silnej tradycji rodziny królewskiej do promowania życia kulturalnego w Szwecji. Para książęca chce to urzeczywistnić i pokazać długoterminowe ambicje królewskiej rodziny jak i młodego pokolenia poprzez stworzenie fundacji kulturowej Księżniczki Estelle.
luty 2019 / Sara Friberg / kungahuset.se |
Pomysł na zaprojektowanie parku rzeźb w Kungl. Djurgården urodził się, gdy para książęca była patronami Umeå, Europejskiej Stolicy Kultury 2014. Następnie odwiedzili park rzeźb Umedalen, który wzbudził zainteresowanie stworzeniem czegoś podobnego w Sztokholmie. W latach 2016–2018 przeprowadzono prywatne wystawy, m.in. rzeźb Tony'ego Cragg, Evy Hild i Jaume Plensa,, we współpracy z kierownictwem Kungl. Djurgården. Od 2020 r. działalność w tym zakresie będzie organizowana przez fundację księżniczki Estelle.
Dyrektorem zarządzającym nowej organizacji jest Sara Sandström Nilsson. Zarząd fundacji składa się z księcia Daniela, Elin Annwall - dyrektora operacyjnego Fundacji Książęcej Pary, Leny Josefsson, przewodniczącej Friends of the Modern Museum, Staffana Larssona, gubernatora Zamku Królewskiego. Przewodniczącym fundacji jest Johan Ericsson. Zarządowi pomaga rada artystyczna złożona z Richarda Julina, dyrektora akceleratora w Sztokholmie, Iris Müller-Westerman, dyrektora Muzeum Nowoczesnego w Malmö, Larsa Nittve, byłego dyrektora Tate Modern w Londynie, Moderna Museet w Sztokholmie i M + w Hongkongu.
Działalność Fundacji Kulturalnej finansowana jest z prywatnych datków.
kungahuset.se
Na TĘ chwilę
OdpowiedzUsuńW ten sposób Victoria i Daniel tworzą bazę do przyszłej pracy swojej córki i gdy osiągnie pełnoletność, nie będzie musiała zaczynać wszystkiego sama od początku. Ciekawy i przemyślany pomysł. Liczę, że na otwarciu tej wystawy pojawi się cała rodzina.
OdpowiedzUsuńEstelle jest taka śliczna.. Kogo Wam bardziej przypomina Vickan, czy Daniela?
OdpowiedzUsuńBo mi jakoś tak Daniela
Mam z tym problem, z jednej strony czysta Victoria (kształt twarzy, przede wszystkim broda) z drugiej strony Daniel (przede wszystkim kształt oczu).
UsuńMarlenko, dwór udostępnił dziś nową sesję rodziny książęcej Wiktorii! Wszystko utrzymane w niebieskiej kolorystyce (granatowe sukienki i kokardka, niebieskie tło, błękitna koszula małego księcia). Jedną z tych fotografii wykorzystano nawet w nagłówku na profilu Estelle na oficjalnej stronie internetowej.
OdpowiedzUsuńZe wszystkimi informacjami jestem zawsze na bieżąco, jeśli jakiś post się nie pojawi to znaczy, że nie mam czasu :) wówczas najczęściej informacje pojawiają się na moim twitterze.
UsuńRozumiem. Podejrzewałam brak czasu, ale sądziłam, że przez inne obowiązki nie masz czasu na przejrzenie nawet podstawowych newsów o SRK i postanowiłam napisać, żeby informacja o nowej sesji nie umknęła w gąszczu nowych wyjść i aktywności. Także nie miałam na myśli nic złego. :)
UsuńWiem :) po prostu staram się przypominać o twitterze jak już mi się przypomni, bo prawie nigdy nie zachęcam żeby tam zaglądać kiedy nie ma nowych postów.
Usuń